خانه » سایر مطالب » درآمدی بر ولادت و غیبت امام مهدی (عج)

درآمدی بر ولادت و غیبت امام مهدی (عج)

یکی از شبهاتی درباره‌ی حضرت مهدی علیه السلام این است که آن حضرت، مصداق آیات وراثت زمین و روایات حکومت جهانی نیست .نوشتار حاضر، ضمن اثبات انقلاب جهانی از دید قرآن و روایات، با نقل چهار دسته از روایات معتبر نزد شیعه و سنی، مانند حدیث «ثقلین» و «لزوم شناخت امام» و . . . به این شبهه پاسخ می‌دهد و عقیده‌ی شیعه را به اثبات می‌رساند .

بسم الله الرحمن الرحیم

«و لقد کتبنا فی الزبور من بعد الذکر ان الارض یرثها عبادی الصالحو»

و ما بعد از تورات، در زبور داوود نوشتیم که بندگان نیکوکار من، زمین را به ارث می برند.» (1)

در برابر ما، سه مطلب مربوط به هم قرار دارد:

نخستین مطلب، انقلاب جهانی فراگیری است که قرآن، در چند مورد، بدان اشاره می کند:

«خدا، به کسانی از شما که ایمان آوردند و کارهای شایسته انجام دادند، وعده داد که همان گونه که امت های پیشین را خلافت بخشید، هر آینه، آنان را هم خلافت دهد و دینی را که برای ایشان پسندید، برایشان استوار و حاکم سازد و یقینا، آنان را پس از بیمناکیشان آرام و ایمن قرارشان دهد.» (2)

«و ما اراده کردیم که بر آن طایفه ی ضعیف و ذلیل، در آن سرزمین منت گذاریم و آنان را پیشوایان خلق قرار دهیم و وارث ملک و جاه فرعونیان گردانیم، و در آن سرزمین، به آنان قدرت و سلطه بخشیم و به فرعون و هامان و لشگریانشان آن چه را که از آن ترسان شوند، نشان دهیم .» (3)

«هر آینه، ما بعد از تورات، در زبور داوود نوشتیم که بندگان نیکوکار من، زمین را به ارث می برند.» (4)

با این اوصاف، این انقلاب وقتی رخ می دهد که مستکبران بر زندگی مردم حکم می رانند و بندگان خدا را به استضعاف می کشانند و ارزش ها و خرد و وجدان مردمان را می ربایند و بشریت به بن بست می رسد. در این هنگام، اراده ی الهی دخالت کرده، توان و سلطنت را از دست ستمگران مستکبر گرفته و به دست مستضعفان صالح می رساند .

چنین انقلابی جهانی، پیش از این نیز در تاریخ رقم خورده است؛ و آن رخداد تاریخی بنی اسراییل است، در آن زمان که فرعون، استکبار ورزید و در زمین فساد کرد. خداوند می فرماید:

«فرعون، در زمین [مصر] تکبر و گردن کشی کرد و مردم اش را گروه گروه کرد و طایفه ای را سخت ضعیف و ذلیل شمرد؛ پسران شان را می کشت و زنان شان را [برای خدمت] زنده می گذاشت. هر آینه، فرعون، از مفسدان بود» (5)

امر حتمی نخست، جا به جایی فرمانروایی از مستکبران به مستضعفان صالح است که انقلابی فراگیر در ارزش ها و در سرزمین ها [ی مختلف] و در فرمانروایی و رهبری است. این، از سنت های حتمی الهی است .

مطلب دوم

کسی که این انقلاب جهانی فراگیر را رهبری و فرماندهی می کند، «مهدی» از ذریه و نوادگان رسول الله صلی الله علیه و آله است . این مطلب، در حد تواتر، در روایات صحیح آمده است . این، همان دومین مطلبی است که حدیث نبوی، آن را ثابت می کند و مسلمانان بر آن اتفاق نظر دارند و آن را مطلبی حق می دانند، همان گونه که آن مطلب نخست را نیز به حکم قرآن شریف، ثابت شده می دانند. در هیچ یک از این دو مطلب، جای کوچک ترین تردیدی نیست .

احادیث مهدی علیه السلام در حدی است که قابل تردید نیست که در اینجا به اختصار به برخی اشاره می کنیم:

در روایات فریقین در حد تواتر آمده است در آخرالزمان شخصی به نام «مهدی» از فرزندان پیامبر قیام خواهد كرد. ابن حجر عسقلانی می‌گوید: اخبار به حد تواتر دلالت دارد بر اینكه «مهدی» از این امت است. (6)

از حضرت امیر (علیه السلام) روایت است که فرمودند : یکی از فرزندانم در آخرالزمان قیام می کند که دو اسم دارد : یکی از آن دو اسم مخفی و دیگری آشکار. اسم مخفی اش احمد و نام آشکارش ((م ح م د )) می باشد. (7)

از حضرت علی (علیه السلام) درباره اوصاف حضرت مهدی (عج) پرسیدند؛ ایشان در پاسخ فرمودند: او جوان چار شانه و متوسط القامه، خوش مو و خوش چهره است . موهای او بر روی شانه هایش ریخته و نور چهره اش بر سیاهی موها و محاسن و سرش غلبه دارد . به فدای فرزند بهترین کنیزان گردم. (8)

حضرت علی (علیه السلام) در پاسخ به سوال یکی از افرادی که از حکومت ظالم به ایشان شکایت کرده بود فرمودند: «قسم به خدا، آنچه آرزو می کنید تنها پس از هلاک باطل پیشگان و در هم شکستن و نابودی جاهلان و امنیت تقوا پیشگان واقعی رخ می دهد که چقدر کم است تا جایی که احدی از شما جای پا پیدا نکند و مردم از مرده نزد نزدیکانش کم ارزش تر می شوند. وقتی در چنین شرایطی هستید همان است که خدا فرموده :«وقتی زمان یاری و پیروزی خدا بیاید.» (9)

حضرت علی(علیه السلام) از پیامبر اکرم (ص) نقل می کند که به ایشان فرمودند: ای علی جان، هنگامی که قائم ما قیام کند، سیصد و سیزده مرد به تعداد سپاه بدر به نزد او جمع می شوند. وقتی که زمان خروجش فرا رسید شمشیر در غلاف مانده ای دارد که او را فریاد می کند : ای ولی خدا ، بپا خیز و دشمنان خداوند را هلاک کن(10)

ابوسعید خدری از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم نقل می‌كند؛ مهدی از من است. او زمین را از عدل و داد پر می‌كند همان گونه كه از ظلم و جور پر شده است. (11)

ان شا الله ادامه دارد …

پینوشت:

1.    سوره انبیاء: 105

2.    سوره نور:55

3.    سوره قصص: 5- 6

4.    سوره انبیاء: 105

5.    سوره قصص: 4

6.    الحاوی للفتاوی، ج2، ص83

7.    کمال الدین ص 653

8.    الغیبه شیخ طوسی ، ص 281

9.    دلائل الامامه ، ص 251

10.    بحار الانوار ، ج 52 ، ص 303

11.    سنن ابی داوود، ج4، ص107 ص4285

همچنین ببینید

هنوز بچه‌های مردم نیامده‌اند، مادر بگذار من بروم

در هشتم بهمن ۱۳۴۰ در روستای حصار بالای شهرستان ورامین در خانواده‌ای با صفا و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *